Co tak naprawdę decyduje o twojej wadze?

Tak, zawsze słyszysz, że musisz spożywać więcej kalorii niż jesz. Ale dlaczego niektórzy mogą jeść góry czipsów i czekolady i ich waga nawet nie drgnie, a inni wystarczy, że spojrzą na przekąski i waga wzrasta? Brzmi to nieprawdopodobnie, ale to prawda - odpowiedzialne są za to bakterie!

Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że otyłość jest przyczyną bakterii w naszych jelitach, nikt by w to nie uwierzył. Jednak naukowcy odkryli, że to prawda! Sekret szczupłych ludzi tkwi w obecności "szczupłych" bakteriach jelitowych!

Kto by pomyślał, że bakterie robią to i jeszcze więcej...

Bakterie, które są częścią naszego drobnoustroju jelitowego (również znanego jako mikroflora), między innymi:

  • pomagają naszemu organizmowi rozróżnić "przydatne składniki" i "nieproszonych gości" i odpowiednio reagować,
  • pomagają w produkcji kwasu masłowego, który jest pokarmem dla komórek błony śluzowej jelit,
  • niszczą szkodliwe bakterie, które przenikają nasze ciało,
  • pomagają przetwarzać substancje spożywcze - dzięki czemu są one lepiej przyswajalne dla naszego ciała

I ostatnia z tych właściwości właśnie związana jest z naszą wagą.

"Grube" bakterie są bardziej skuteczne w pozyskiwaniu kalorii z pożywienia

Jedno z najbardziej zaskakujących dla naukowców odkryć to fakt, jak bardzo bakterie wpływają na naszą masę ciała! Ale zacznijmy od początku… W naszych jelitach przeważają dwie duże grupy bakterii: Firmicutes i Bacteroides. Powiedzmy F i B żeby nie połamać sobie języka.

Bakterie F są znacznie bardziej skuteczne w pozyskiwaniu energii z żywności, która bez ich pomocy nie może być strawiona. Oznacza to jednak, że dodatkowe czy nadmierne kalorie zostaną odłożone w postaci rezerw tłuszczu, a nie wydalone w naturalny sposób. Jeśli jednak w Twojej florze jelitowej przeważają bakterie B, jedzenie przez Ciebie przyjmowane, będzie wydalane po przyswojeniu wszystkich składników mineralnych oraz witamin, zamiast odkładania się.

To, co jesz, wpływa na to, czy karmisz "chude", czy "grube" bakterie

Niezależnie od tego, czy w Twoich jelitach obecnie przeważają bakterie F czy B, możesz zwiększyć lub zmniejszyć ich populację dzięki diecie. Nie zdziwisz się więc, jeśli powiemy ci, że te "chude" bakterie wolą zdrowszą żywność, pełną błonnika, taką jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, a “grube” bakterie żywią się najchętniej wysokokalorycznym menu, które zawiera niezdrowe opcje.

Gorącym polem badań jest również to, jak użycie różnych probiotyków (czyli po prostu dobrych bakterii) może zmienić skład mikroflory jelitowej, a tym samym pomóc w procesie odchudzania.

Bakterie Lactobacillus wykazały największą redukcję masy ciała i masy tłuszczu

Najnowsza metaanaliza, która podsumowuje wyniki licznych badań, potwierdziła, że możemy naprawdę sporo schudnąć, stosując konkretne bakterie. Do najbardziej skutecznych bakterii, które mogą pomóc nam schudnąć należą te z rodzaju Lactobacillus - a dzieje się to w mniej niż 12 tygodni!

Odpowiedzią na najnowsze odkrycia jest produkt Slimbiotics, który zawiera 9 szczepów bakterii mlekowych, wśród których znajduje się 6 z rodzaju Lactobacillus. W połączeniu z topinamburem i cykorią pomoże ci poczuć się lepiej, i do tego pomoże Ci pozbyć się nadmiaru kilogramów. Najprostszy sposób, aby ci ułatwić Ci odchudzanie!