Jak wybrać odpowiednią dietę odchudzającą, kiedy pozostajesz w domu: 5 opcji – wybierz, która jest dla Ciebie najlepsza

Wykorzystaj w pełni te trudne czasy i ulepsz swój styl odżywiania oraz kontrolę wagi, dzięki odpowiedniej diecie.

Chcesz przejść na dietę, ale nie wiesz, którą wybrać? Wybraliśmy 5 najskuteczniejszych diet odchudzających i porównaliśmy je, abyś wiedziała, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

Zaczynamy.

Opcja A: dieta śródziemnomorska

Dieta dopasowana do śródziemnomorskiego stylu życia koncentruje się na świeżych produktach, które były dostępne na tych terenach w XX wieku. Przez 3 lata z rzędu ten sposób żywienia został wybrany przez amerykańskich dietetyków jako najlepszy.

Co jeść: świeże warzywa i owoce, ryby, nasiona, orzechy i oleje powinny być gwiazdami na talerzu. Drób, jaja i nabiał mogą być stosowane z umiarem, a czerwone mięso tylko co jakiś czas.

Czego unikać: słodyczy, wysoko przetworzonej żywności – w tym mięsa i zbóż.

Efekty: nie jest to jedna z diet szybko przynoszących rezultaty, ale na pewno jedna z najbardziej zrównoważonych. Udowodniono, że dieta śródziemnomorska wspomaga odchudzanie i zapobiega zawałom serca, udarom mózgu i cukrzycy typu 2.

Idealna dla: Ciebie, jeśli szukasz zrównoważonej diety, która ma inne zalety; szybka utrata masy ciała nie jest czymś, co Cię interesuje i naprawdę nie lubisz rygorystycznych odchudzających jadłospisów. Jeśli lubisz kuchnię roślinną, ale też dodawać ryby, drób, nabiał, aby uzyskać różnorodność smaków, to dieta dla Ciebie. Kolejną wspaniałą wiadomością jest to, że to kolorowy i bogaty jadłospis, dzięki czemu możesz go stosować z całą rodziną.

Jak zacząć: ułatw sobie pracę i zacznij planować z wyprzedzeniem. Bogaty gulasz warzywny to świetna kolacja, którą można trzymać w lodówce przez kilka dni. Na obiad  przygotuj talerz, którego połowę będzą zajmowały świeże lub gotowane warzywa. Dodaj grillowane, pieczone lub gotowane ryby, jajka albo drób, aby zapełnić ¼ talerza. Fasola, pełne ziarna lub ziemniaki lądują na pozostałej 1/4. Dopraw potrawę olejami, nasionami lub orzechami. Na śniadanie sprawdzi się grecki jogurt z płatkami owsianymi i jagodami lub frittata jajeczna.

Dieta 1200 kalorii

To więcej niż dieta, to restrykcyjny jadłospis odchudzający dla pewnych i radykalnych wyników. Dieta 1200 kalorii to dieta niskokaloryczna, która obniża spożycie żywności do nadal bezpiecznego minimum. Nie zaleca się stosowanie go zbyt długo, ani przy problemach zdrowotnych.

Co jeść: możesz jeść, co chcesz, o ile spożywasz mniej niż 1200 kalorii dziennie.

Czego unikać: na tej diecie teoretycznie możesz nie unikać niczego, ale zalecamy spożywanie dużej ilości warzyw i nieprzetworzonej żywności, bogatej w błonnik, aby uniknąć uczucia głodu.

Efekty: możliwy błyskawiczny efekt odchudzający, ale bardzo prawdopodobny jest efekt jo-jo o zdwojonej sile, jeśli po jej zakończeniu od razu wrócisz do starego sposobu odżywiania.

Idealna dla: tych, którzy są nastawieni na szybkie odchudzanie, ale nie lubią ograniczeń żywieniowych. Jeśli rozumiesz wartość kaloryczną żywności lub chcesz ją monitorować za pomocą kalkulatora kalorii, planujesz wrócić do formy po utracie wagi lub stopniowo poprawiać swój styl życia na zdrowszy, a teraz potrzebujesz błyskawicznego zrzucenia kilogramów, aby uzyskać motywację, ta dieta może się sprawdzić.

Jak zacząć: pobierz aplikację z licznikiem kalorii i zacznij notować wszystko, co jesz. Możesz szybko osiągnąć maksymalny pułap 1200 kcal, jeśli jesz wysoko przetworzone produkty spożywcze i pijesz alkohol, dlatego zalecamy planowanie posiłków i kontrolowanie porcji. Niektórym osobom łatwiej jest zacząć od zdrowego, niskokalorycznego śniadania i kolacji, a na obiad jeść to, na co ma się ochotę. Przy tej diecie ważne są alternatywy o nieskiej zawartości węglowodanów, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude białka, jaja i warzywa nieskrobiowe.

Dieta niskowęglowodanowa lub ketonowa

Diety o niskiej zawartości węglowodanów zyskują na popularności od ubiegłego wieku. Ich główną cechą jest niskie spożycie węglowodanów – mniej niż 100 g. Dieta ketonowa to ekstremalna dieta niskowęglowodanowa, która dopuszcza mniej niż 50 g węglowodanów netto dziennie – najlepiej 20 g.

Co jeść: każdy tłuszcz – roślinny lub zwierzęcy; liściaste warzywa, warzywa nieskrobiowe, owoce o niskiej zawartości cukru i umiarkowaną ilość białka.

Czego unikać: słodyczy, alkoholu, ziaren, bulw, soczewicy i fasoli, warzyw skrobiowych, żywności przetworzonej z dodatkiem cukru, napojów gazowanych itp..

Efekty: możliwa szybsza utrata masy ciała, zwiększenie koncentracji i zwiększenie energii (po osiągnięciu ketozy).

Idealna dla: wszystkich, którzy chcą szybko schudnąć i zastanawiają się nad zmianą stylu życia. Jeśli nie lubisz słodyczy i alkoholu albo przynajmniej chcesz się z nimi pożegnać. Chociaż dokonanie tak drastycznej zmiany nawyków może być trudne, jeśli jesteś zdeterminowana i ogólnie nie masz problemów z przestrzeganiem diet, ta dieta obiecuje szybkie rezultaty.

Dieta oparta na przerywanym poście

To skuteczne narzędzie odchudzające i na pewno jeden z najpopularniejszych obecnie trendów w odchudzaniu. Zamiast skupiać się na tym, co jesz, sugeruje, aby kontrolować to, kiedy jesz. Istnieje kilka wersji tego sposobu żywienia, ale jednym z najczęstszych jest jedzenie przez 5-8h dziennie i post przez resztę czasu.

Co jeść: możesz jeść, co chcesz. Po prostu nie możesz jeść w czasie postu.

Czego unikać: po zakończeniu postu nie musisz unikać jedzenia ani napojów.

Idealna dla: może być idealny dla Ciebie, jeśli jesteś jedną z osób, które już pomijają śniadania albo nie mają problemu z niejedzeniem kolacji. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie masz problemów z dyscypliną, nie lubisz jeść często, ale nie chcesz unikać swoich ulubionych potraw przy odchudzaniu, a przy tym nie spieszy Ci się do utraty kilogramów, to może być rozwiązanie dla Ciebie.

Jak zacząć: pomyśl, co jest dla ciebie łatwiejsze – pomijanie śniadania czy niejedzenie późno? Po określeniu, kiedy możesz jeść ostatni posiłek w ciągu dnia, zastanów się, jak długi (np. 12 lub 14-godzinny) post zmieścisz w swoim planie dnia. Bardzo prawdopodobne, że już stosujesz 12-godzinny post. Daj sobie kilka dni na przyzwyczajenie się do nowego sposobu odżywania. Kiedy czujesz, że się przystosowujesz i nie odczuwasz głod, możesz powoli wydłużać okres postu.

Dieta roślinna (wegańska)

Dieta roślinna polega na unikaniu produktów pochodzenia zwierzęcego – od mleka po ryby i mięso. Ponieważ koncentruje się na jedzeniu dużej ilości owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów, które znajdują się w orzechach i nasionach, ta dieta – jeśli nie jest zbyt restrykcyjna – może być świetną dietą zapewniającą wiele korzyści zdrowotnych, w tym utratę masy ciała.

Co jeść: wszystkie warzywa i owoce, orzechy, nasiona, tofu, tempeh, seitan, fasolę i rośliny strączkowe, ziarna, oleje, grzyby i algi. Wielu wegan spożywa również produkty przetworzone, takie jak jogurt wegański, ser, ciastka, czekolada, lody, płatki zbożowe, produkty udające mięso i gotowe posiłki.

Unikaj: bardziej restrykcyjni i dbający o zdrowie weganie unikają cukru, przetworzonych węglowodanów, niskiej jakości tłuszczy i masła orzechowego, napojów gazowanych oraz alkoholu.

Idealny dla: Ciebie, jeśli chcesz schudnąć, ale powoli i w sposób zrównoważony. Kochasz warzywa i chcesz je włączyć do każdego posiłku. Podczas diety nie lubisz zbyt wielu ograniczeń, ale nie masz problemu z jedzeniem dużej ilości warzyw i owoców, nieprzetworzonych ziaren i roślin strączkowych, fasoli, nasion i orzechów. Jeśli naprawdę masz ochotę na danie mięsne, poszukaj wegańskiej alternatywy – często, jeśli nie zawsze, jest 100% zdrowsza.

Jak zacząć: po pierwsze nigdy nie musisz od razu iść na całość. Możesz mieć pewność, że jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego od czasu do czasu nie obniży pozytywnego wpływu roślin, które jesz na co dzień. Według specjalistów z zakresu żywienia w USA, którzy co roku wybierają najlepszą dietę, dieta fleksitariańska jest jedną z preferowanych.

Zdrowa dieta: to dużo warzyw, owoce bogate w przeciwutleniacze, takie jak jagody, cytrusy i granaty, wystarczająca ilość tłuszczów – nasyconych i nienasyconych – poza tym duża ilość błonnika i wystarczająca dawka białka. Codzienn łączenie roślin strączkowych, fasoli i ziaren zapewni wystarczającą ilość białka – jeśli zjesz go wystarczająco dużo.

Jeśli chcesz mieć pewność, że jesz wystarczająco dużo składników odżywczych i zapewniasz swojemu ciało wszystkie aminokwasy, których potrzebuje, możesz pobrać na telefon aplikację z licznikiem kalorii i śledzić jakość spożywanego pokarmu.

I nie zapomnij – okazjonalne jajko, pieczony kurczak albo plasterek sera nie zrujnują Twojej diety. Jeśli jednak odkryjesz, że dzięki nowej diecie czujesz się lepiej i zdecydujesz się przekształcić ją w styl życia, sprawdź suplementy diety, których potrzebują weganie.

Długoterminowa deita oparta w 100% na roślinach może powodować niedobory: witaminy B12, witaminy D, kwasów tłuszczowych Omega-3, cynku i żelaza.

Produkty dla Ciebie

-69%
Cena promocyjna 31,00 zł Cena regularna 99,80 zł
Zobacz produkt